Grilovací sezona: Jaký vybrat plynový gril a na co si dát pozor?

Rozhodli jste se pro nový plynový gril a nevíte, po jakém kousku sáhnout? Máme pro vás tipy na plynové grily nejrůznějších tříd. Zároveň vám představíme vychytávky, díky kterým si plynové grily zamilujete.

Úvodem: Ceny se nelekejte. Investice se vrátí

Plynové grily jsou oproti grilům na dřevěné uhlí mnohem rychlejší  a obsluha je jednodušší. Otočíte knoflíkem a do deseti minut máte maso i zeleninu na roštu. Lidé v dnešní době samozřejmě koukají na cenu a je pro ně důležitá. Chybou však je, že si nespočítají několik grilovacích sezon dohromady. Levný gril na dřevěné uhlí vám vydrží maximálně dva roky a poté budete pořizovat nový. Kvalitní gril na plyn vám bude sloužit bez problémů minimálně deset let. I když je počáteční investice vyšší, jeho provoz je mnohem levnější. Během grilovací sezony utratíte mnohem méně za plynovou bombu než za dřevěné uhlí. Pytel grilovacích briket spotřebujete během jedné větší grilovačky. Přes celé léto jich v součtu nakoupíte desítky. Stejně tak budete potřebovat dřevo na podpal. U plynového grilu si vystačíte s jednou větší plynovou bombou na celou sezonu.

A ohledně rozdílné chuti jídla z grilu? Obecně jde o mýtus. Když před manžela položíte dva správně připravené steaky, nikdy nepozná, který z nich byl připraven na plynovém grilu a grilu na dřevěné uhlí. I při grilování na uhlí byste totiž měli mít vždy gril rozpálený a neměl by „kouřit“. Využíváte pouze velký žár – stejně jako u plynového grilu. A o vůni připáleného odkapávajícího oleje vás plynový gril nepřipraví.

Freestyle 365

Řada Freestyle od Napoleonu je úplnou novinkou. Naším tipem je gril s označením 365. Menší krasavec z Freestyle dvojice se pyšní třemi hořáky z nerezové oceli a sklopnými bočními policemi s háčky na nářadí a otvírákem na lahve. Zapaluje se pomocí bezpečného systému JET FIRE a neodmyslitelnou součástí je ikonický litinový rošt WAVE™ s typickou vlnitou mřížkou. Hledáte-li jednoduchý, ale super kvalitní plynový gril za skvělou cenu, je Freestyle 365 ten pravý.

Šikovná vychytávka: Porcelánem smaltované kryty hořáků - Velkou předností jsou dvojitě skládané a masivní porcelánem smaltované kryty hořáků, které plní dvě zásadní funkce. Udržují hořáky v čistotě tak, že je chrání před odkapávajícím tukem, a zároveň jsou odpovědné za rovnoměrný rozvod tepla uvnitř grilu. Díky porcelánové povrchové úpravě se případné nečistoty snadno zbavíte.

Phantom Rogue SE 425 RSIB

Druhým naším tipem je opět gril od kanadské značky Napoleon. U svých grilů nabízí jednu opravdovou dobrotu – a to umístění plynové bomby přímo v těle grilu. Stejně tak je tomu i u grilu Phantom Rogue SE 425 RSIB. Jde o vyšší třídu než prvně doporučovaný Freestyle. Nabízí více ploch ke grilování (více knoflíků k točení J ), nechybí opět ikonický vlnitý rošt (tentokráte v nerezu) a zapalovací bezpečnostní systém. Navíc však přichází s možností infračerveného rožnění pomocí trubkového hořáku v zadní části grilu.

Šikovná vychytávka: Zóna s až 980 °C -  Specialitou značky Napoleon® je technologie infračerveného grilování. Kouzlo spočívá v tom, že se povrch masa okamžitým působením vysokého žáru dokonale zatáhne, vznikne lahodná kůrka a šťáva zůstane uvnitř. Servírovat ukázkový steak, perfektně propečený na povrchu a šťavnatý uvnitř, to je přesně to, o co u grilování jde. Speciálně vyvinutý, infračervený keramický hořák s tisíci drobnými otvory se rozpálí až na teplotu 980 °C. Maso tak téměř okamžitě zkaramelizuje a zhnědne, což znamená intenzivní propečení a chuť.

Plynový gril Citi Chef 50

Nyní si odskočíme od „hranatých“ grilů k jinému tvaru i pojetí. Plynový gril Citi Chef 50 od firmy Cadac zaujme všechny, kteří hledají drobnější gril a minimalistické ovládání – jeden ovládací knoflík vládne všem. Stylový gril, který se skvěle hodí na balkon, terasu, zahradu nebo verandu. Hliníkový grilovací rošt má integrovaný tepelný difuzor pro dokonalé zahřátí a je potažen keramickou vrstvou Greengrill pro snadné čištění. Důmyslné dřevěné postranní stolky lze přichytit nebo sundat podle potřeby a je možné je uložit uvnitř skříňky.

Šikovná vychytávka: Multigril, co se dobře čistí. Vnitřní povrch skříně s dvouplášťovým hořákem je potažen porcelánovým smaltem pro snadné čištění. Veškerý tuk odchází do odkapávací misky pod grilem. K tomu máte k dispozici 7 volitelných možností vaření, z nichž si můžete vybrat.

 

Pokud jsme se ani s jedním z těchto krásných grilů netrefili do vašeho vkusu, podívejte se na celou nabídku plynových grilů. Za jejich kvalitu i praktičnost dáme ruku do ohně – v tomto případě na rozpálený rošt J.