Jaký vybrat gril, anebo sáhnout po ohništi? Příprava na grilovací sezonu začíná

Přicházející jaro nám dává znamení, že grilovací sezona je za dveřmi a ideální čas na nákup grilu nebo ohniště je právě nyní – sklady jsou plné a pořád je velký výběr. Nevíte však, po jakém grilu sáhnout, na co si dát pozor a jaké jsou výhody a nevýhody nejrůznějších grilů? A co takhle ohniště? Perfektní varianta, která některé ani nenapadne. Připravili jsme pro vás pravidelný seriál k přicházející grilovací sezoně, ve kterém vám poradíme nejen s výběrem.

Tři základní otázky na začátek

 • Raději plyn nebo dřevěné uhlí?
 • Kde budu grilovat a pro koho?
 • Kolik peněz můžu do grilu investovat a co nejčastěji grilujeme?

Jak často budete grilovat, řešit nemusíte. Dobrý gril vám poslouží dvakrát i dvacetkrát za sezonu úplně stejně, a pokud se o něj budete dobře starat, zůstane v kondici. Mnohem důležitější je odpověď na otázku – Kde budete grilovat a pro kolik hostů? Podstatné jsou tedy především rozměry. Budete mít gril na úzkém balkonu, nebo na terase, volně na zahradě, budete ho muset často přenášet? Větší plynové grily jsou pohodlné, ale na výlet s nimi nevyrazíte, menší cestovní grily jsou pro přepravu komfortnější, ale při větším počtu jídla strávíte u grilu delší čas.

Poslední, ale nakonec zřejmě nejdůležitější (jak to bohužel bývá) je otázka peněz. Určete si přesně částku, kterou chcete do grilu investovat a zamyslete se nad tím, co na grilu připravujete. Pokud jste milovníci hermelínů v alobalu a grilujete pětkrát do roka, gril za sto tisíc si úplně neužijete. :) Ceny se liší dle počtu hořáků, grilovacích ploch, velikosti grilu, odkládacích prostor a použitých materiálů. V nabídce máme kvalitní světové značky Cadac a Napoleon

Plynové grily – pro a proti

 • Rychlé, pohodlné, čisté: Pokud se večer unavení po práci rozhodnete grilovat, do 10 minut máte maso na grilu. Jednoduše vytáhnete gril, otočíte vypínačem a grilujete. Nemusíte rozdělávat oheň, žhavit uhlíky a neustále kontrolovat jejich připravenost.
 • Stejná teplota, více tepelných zón: Ideální například pro přípravu steaků. Plynový gril si od grilu na dřevěné uhlí neustále udržuje stejnou teplotu. Navíc si můžete vybrat gril s několika tepelnými zónami. Na rozpálené ploše grilujete, vedle na mírnější teplotě necháváte maso odpočívat.
 • Levnější provoz: I když je počáteční investice do plynového grilu vyšší, jeho provoz je mnohem levnější. Během grilovací sezony utratíte mnohem méně za plynovou bombu než brikety/dřevěné uhlí.
 • Použití grilovacích desek či kamenů: Plynový gril - díky pravidelnému rozložení tepla - je ideální při používání pizza kamenů i grilovacích desek.
 • Vyšší cena: pohodlí, rychlosti a komfortu samozřejmě odpovídá vyšší cena plynových grilů.
 • Náročnější údržba: nejde o nic šíleného, ale o plynový gril se musíte více starat. Před sezonou zkontrolovat plynové uzávěry, těsnění a další příslušenství. Po každém grilování byste měli gril vyčistit a schovat pod speciální obal na gril. Nebudou se tak na něm zachytávat nečistoty.

Plynové domácí grily se nejvíce hodí do pergol, na zahrady a na velké terasy. Ve většině případů zaberou více místa.

Grily na dřevěné uhlí – pro a proti

 • Vůně: Pokud umíte grilovat, uděláte perfektní jídlo na grilu na dřevěném uhlí i na plynovém. Pokud však máte rádi vůni kouře a praskání dřeva, sáhněte po grilu na dřevěné uhlí.
 • Jednoduchá obsluha: Moderní grily na dřevěné uhlí nemusíte složitě naklánět, abyste se zbavili popela. Jsou vybaveny jednoduchým mechanismem, do kterého popel jednoduše smetete. Nemusíte řešit nejrůznější přípojky plynu nebo kontrolovat pravidelně těsnění.
 • Levnější: Největší výhodou grilů na dřevěné uhlí je jejich cena. Jsou rozhodně levnější než plynové grily.
 • Pytel za pytlem: Nevýhodou grilů je neustálé nakupování paliva. Brikety či dřevěné uhlí dochází rychle. Dvě tři grilovačky a menší pytel je pryč. Po ruce musíte mít dobrou zásobu dřeva. A to všechno samozřejmě stojí peníze.
 • Pomalejší rozpálení: pro někoho je grilování rituál a pomalejší rozjezd není ničím nežádoucím. Vždy je ale potřeba počítat s minimálně dvaceti minutami, než gril pořádně rozpálíte. Když k tomu připočítáte rozdělání ohně a přípravu grilu – než se zakousnete do prvního steaku, hodinu strávíte jen přípravami.

Ohniště – pro a proti

Mnoho lidí složitě vybírá gril, ale zapomíná i na třetí variantu. Tou jsou přenosná ohniště s grilovacím příslušenstvím. A právě to je náš tip.

 • Velké využití: Přenosná ohniště mají nejrůznější tvary i velikosti. Ruční práce, bytelnost, pevné sváry, madla pro přesunování. Ohniště mají výhodu ve velkým využití - jsou místem, na kterém si můžete bezpečně i elegantně rozdělat oheň jako zdroj tepla a atmosféry pro večerní posezení. S dětmi si na něm opečete buřt a grilování? Stačí mít grilovací rošt – ještě lépe doplněný o nastavitelnou trojnožku.
 • Cena: Ohniště jsou oproti grilům levnější záležitostí.  
 • Bezpečí: Oheň v ohništi vám neponičí trávník ani zahradu, díky tvaru rozděláte oheň i při silnějším větru bez problémů, díky drátěným košům se nemusíte bát, že vám do ohniště přepadne dítě nebo si v něm udělá pelíšek kočka.  
 • Silné paže: Ohniště jsou bytelná a vyrobená z pořádné oceli. Pro jednodušší přemísťování mají madla – i tak ale musíte počítat, že popojet o dva metry s grilem na kolečkách je přeci jen něco jednoduššího.
 • Pomalejší rozpálení: stejně jako u grilů na dřevěné uhlí platí, že pokud nejste milovníkem rituálů či vůně kouře a preferujete rychle udělané jídlo, sáhněte po grilu na plyn. U ohniště si opět počkáte, než se grilovací brikety rozpálí.

V dalších dílech vám poradíme, na co si dát pozor při koupi přenosných grilů, vestavěných či plynových. Představíme si šikovná příslušenství, jako jsou pizza kameny a podobně. S námi si letošní grilovačku užijete.