Victorinox kapesní nože aneb Opravdu víte vše?

Nejen pro fajnšmekry jsme připravili tento článek, který o kapesních nožích Victorinox prozradí nové zajímavosti. Pobavíme se o tvrdosti čepelí a podíváme se na šikovnost pružin.

Trocha čísel o tvrdosti

Při výrobě čepelí se používá speciální chrom - molybdenová ocel. Po zakalení při 1040°C a popuštění při 160°C mají čepele tvrdost 56 RC (RC = jednotka tvrdosti měřená Rockwellovou metodou). Pilky na dřevo, nůžky a pilníky na nehty mají tvrdost 53 RC, šroubováky, otvíráky konzerv a šídla 52 RC a vývrtky 49 RC.

Pilka a pilník na kov jsou kaleny a tvrdě chromovány, takže je s nimi možné pilovat železo i ocel. Meziplochy jsou od roku 1951 vyráběny z hliníkové slitiny. Tím jsou nože lehčí a příjemněji se nosí v kapse u kalhot. Dříve se meziplochy vyráběly z alpaky. Nýty a růžice jsou zhotovovány z mosazi a střenky z cellidoru a polyamidu.

Tlak pružiny až 300 kg

To úžasné na kapesních nožích Victorinox, co bylo od začátku klíčem k úspěchu, byla mnohostrannost použití pružin. Díky šesti čepelím na pouhých dvou pružinách vznikl dnes kultovní, lehký a elegantní důstojnický nůž.

Pružina tlačí silou asi 12 kg na velkou čepel a na opačné straně silou přibližně 8 kg na malou čepel. Těchto celkových 20 kg tlačí zase zpátky na vývrtku. To znamená při dvou pružinách, resp. šesti tlačných místech, celkem asi 70 kg tlaku pružiny. K silnému zaklapnutí čepele je potřeba právě tolik tlaku, protože převodový poměr mezi osou a tlačným místem je 1:20. U modelu „Swiss Champ“ s 8 pružinami, resp. 24 tlačnými místy, je potom tlak pružiny celkem 300 kg.

Jen si představte tu sílu na tak drobném výrobku, jako je skládací nůž.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení