Kapesní nože: pozor na napodobeniny

Originální švýcarské nože Victorinox jsou v zahraničí stále více napodobovány a určitě se s falšovanými (ano, bohužel) můžete setkat i na českém trhu. Nechcete se nechat napálit a rádi byste doma měli opravdu originální nůž? Pokud si budete důkladně vybírat prodejce a nesáhnete po podezřelém podpultovém a levnějším zboží, neměli byste mít problém.

 

SAK_1_3603__B4

 

Jakýkoliv výrobek z malého evropského svérázného státu musí být 100% – ono rčení "švýcarská kvalita" nevzniklo jen tak. Stejně tak je tomu i s noži. Ve Victorinoxu se o nůž při přesné výstupní kontrole stará až devadesát zaměstnanců (!), do krabic můžou jen perfektní nože. Při výrobě se navíc používá mnoho postupů, které lze těžko napodobit. Pojďme si jich pár představit.

  • Hliníkové plochy dosedající na vývrtku a zajišťující její mezipolohu jsou anodicky oxidované = to znamená, že jsou opatřeny tvrdou, otěru vzdornou povrchovou úpravou. Tato povrchová úprava sice prodražuje tyto díly dvaapůlkrát, ale funguje!
  • Snýtování vybraných nožů nože je zesíleno přidáním 6 kovových růžic.
  • Vyklopený šroubovák stojí v pracovní poloze za zvýšeného tlaku péra. Jeho čelní hrana stojí za osou nože a svírá s ní úhel 89 stupňů, aby bylo zabráněno sklopení šroubováku při jeho používání. Může být použit i jako úhlový šroubovák. Otvírák lahví je optimálně přizpůsoben zátkám.
  • Pilka a pilník na kov zůstávají dlouho ostré díky vyšší tvrdosti povrchu.
  • Otvírák na konzervy (patentovaný v roce 1951) je nejlepším vestavěným otvírákem u kapesních nožů. Konzervy tak mohou být otevřeny rychle a bez použití síly a dosáhne se hladkého a čistého okraje plechového obalu. Má v sobě také šikovný šroubovák, vhodný pro šroubky s příčným nebo křížovým zářezem.
  • Díky dvěma dodatečným výrobním operacím byly propichovač, nebozez a šídlo opatřeny účinným ostřím, které umožňuje udělat dírku do koženého pásku, nebo vyvrtat do dřeva hlubokou díru.
  • Pilka na dřevo u nožů VICTORINOX je co nejdelší a všechny zuby jsou ostře nabroušeny.
  • Mini-šroubováček uschovaný ve vývrtce (např. na šroubky brýlí a mnoho jiného), je patentovaný a pochází z vývoje firmy VICTORINOX.

 

 

Podívejte se na jednu ze špatných napodobenin nože Victorinox (video pouze v EN - zdroj: youtube.com)

I přes to, že si budete při nákupu dávat pozor, můžete se s napodobeninou setkat (platí především v pofidérních e-shopech či kamenných prodejných). Některé napodobeniny jsou tak dokonalé, že je rozpoznáte až po prvním použití doma. Jednoduše narazíte na nekvalitu při řezání, krájení… Hlavní naše rada proto zní: pečlivě si vybírejte, od koho nůž koupíte. Podezřele nízkým cenám se vyhýbejte. Victorinox vždy upřednostňoval kvalitu materiálů, třeba i dražších, před levnějšími a méně odolnými. A nemusíte mít strach, při správném zacházení vám nůž vydrží celý život. Jde o investici, která se vyplatí.