Nůž jako skalpel, raznice i pomocník při nehodě

Známe to všichni. Ten moment, kdy si řeknete, „Kdyby tak byl po ruce kapesní nůž“. V některých momentech naštěstí po ruce byl a zachraňoval dětské životy nebo pomohl překonat světové rekordy. Přečtete si pár divokých životních situací, při kterých hrál nůž hlavní roli.

Nůž jako skalpel

V roce 1976 prožili cestující vnitrostátního letu indických aerolinií několik okamžiků hrůzy, když jedna mladá maminka zoufale křičela o pomoc, poté co se jí dítě začalo dusit kvůli spolknutému bonbónu. Nejprve se spolucestující pokoušeli zachránit dítě kyslíkovou bombou, ale bezúspěšně. Naštěstí byl na palubě přítomen lékař, a protože už bylo dítě ve velmi kritickém stavu, rozhodl se provést rychlou operaci. V lékárničce posádky však chyběl skalpel. Letuška proto naléhavě požádala mikrofonem cestující o zapůjčení kapesního nože a jeden z pasažérů lékaři přinesl nový, čistý a ostrý švýcarský důstojnický nůž. Lékař urychleně provedl tracheotomii a dítě zachránil. Krátce poté letadlo přistálo v Bangalore a dítě bylo okamžitě převezeno do nemocnice. 

Záchrana dětí před utopením

Chris Jamieeson z Urenui na Novém Zelandu vděčí svému kapesnímu noži, pomocí kterého v dubnu 1997 zachránil životy dvou dětí. Jamieson uviděl dodávku, která sjela ze silnice a spadla do řeky Awakino. Bez přemýšlení skočil do řeky a zachránil pětičlennou rodinu. Dvě děti na zadních sedadlech byly zachyceny bezpečnostními pásy. A právě ty musel přeříznout svým nožem.

Vzduchoplavec překonal světový rekord

Mnoho příběhů, ve kterých se vyskytují kapesní nože Victorinox, souvisejí s cestováním a přepravou, ať už v horkovzdušném balonu nebo na horském kole. V březnu 1999 podnikli Bertrand Piccard a Brian Jones první let horkovzdušným balonem kolem světa. Vezli si s sebou armádní nůž a Swiss Tool od Victorinoxu. Pokus se téměř nezdařil a od země se odlepili jen díky švýcarskému armádnímu noži, který pilot balonu použil k přeříznutí zaseknutých dvou provazů držících pytle s pískem. To mu umožnilo cestu směrem vzhůru k obloze. V pozdější zprávě stálo.

„Včera ráno v 5:42 nicméně odstartoval 27 mil (43,45 km) severně od Laredo v tlakové hliníkové kabině. Povětrnostní podmínky byly ideální: modrá obloha a slabý vítr. Hned při startu je čekala horká chvilka. Kvůli nepozornosti Lindstrand zapomněl uvolnit dva 45 kilové pytle s pískem. Musel sešplhat ze své kabiny dolů a pytle odříznout pomocí švýcarského armádního nože. Balon nesoucí dva dobrodruhy poté vzlétl k novému světovému výškovému rekordu 11 mil (17,7 kilometru). Kapesní nůž Victorinox tak hrál důležitou roli v dosažení světového rekordu v létání a fyzické odolnosti.“

Porucha při výletě

Následující příběh z Britské Kolumbie v Kanadě dokladuje, jak cenným může být švýcarský armádní nůž při cyklistickém výletě.

Erich Hensch byl se čtyřmi přáteli na 30 kilometrů dlouhém výletu na horských kolech v kanadském lese. Po asi deseti kilometrech prasknul řetěz jednoho z kol. Jelikož s sebou neměli vhodné nářadí, oprava byla provedena pomocí švýcarského kapesního nože. Za použití velkého kusu žuly jako kladiva a šídla na noži udeřil opravář kola na nůž tak, že šídlo vyrazilo z řetězu vadnou spojku. Poté řetěz opět spojili.

Udivující skutečností nicméně zůstává, že podle dopisu napsaného Erichem Henschem do továrny na nože v Ibachu, kromě pár malých škrábanců zůstal kapesní nůž plně funkční, přestože utrpěl ránu velkým kusem kamene.