Nůž jako skalpel, raznice i pomocník při nehodě

Známe to všichni. Ten moment, kdy si řeknete, „Kdyby tak byl po ruce kapesní nůž“. V některých momentech naštěstí po ruce byl a zachraňoval dětské životy nebo pomohl překonat světové rekordy. Přečtete si pár divokých životních situací, při kterých hrál nůž hlavní roli.

Nůž jako skalpel

V roce 1976 prožili cestující vnitrostátního letu indických aerolinií několik okamžiků hrůzy, když jedna mladá maminka zoufale křičela o pomoc, poté co se jí dítě začalo dusit kvůli spolknutému bonbónu. Nejprve se spolucestující pokoušeli zachránit dítě kyslíkovou bombou, ale bezúspěšně. Naštěstí byl na palubě přítomen lékař, a protože už bylo dítě ve velmi kritickém stavu, rozhodl se provést rychlou operaci. V lékárničce posádky však chyběl skalpel. Letuška proto naléhavě požádala mikrofonem cestující o zapůjčení kapesního nože a jeden z pasažérů lékaři přinesl nový, čistý a ostrý švýcarský důstojnický nůž. Lékař urychleně provedl tracheotomii a dítě zachránil. Krátce poté letadlo přistálo v Bangalore a dítě bylo okamžitě převezeno do nemocnice. 

Záchrana dětí před utopením

Chris Jamieeson z Urenui na Novém Zelandu vděčí svému kapesnímu noži, pomocí kterého v dubnu 1997 zachránil životy dvou dětí. Jamieson uviděl dodávku, která sjela ze silnice a spadla do řeky Awakino. Bez přemýšlení skočil do řeky a zachránil pětičlennou rodinu. Dvě děti na zadních sedadlech byly zachyceny bezpečnostními pásy. A právě ty musel přeříznout svým nožem.

Vzduchoplavec překonal světový rekord

Mnoho příběhů, ve kterých se vyskytují kapesní nože Victorinox, souvisejí s cestováním a přepravou, ať už v horkovzdušném balonu nebo na horském kole. V březnu 1999 podnikli Bertrand Piccard a Brian Jones první let horkovzdušným balonem kolem světa. Vezli si s sebou armádní nůž a Swiss Tool od Victorinoxu. Pokus se téměř nezdařil a od země se odlepili jen díky švýcarskému armádnímu noži, který pilot balonu použil k přeříznutí zaseknutých dvou provazů držících pytle s pískem. To mu umožnilo cestu směrem vzhůru k obloze. V pozdější zprávě stálo.

„Včera ráno v 5:42 nicméně odstartoval 27 mil (43,45 km) severně od Laredo v tlakové hliníkové kabině. Povětrnostní podmínky byly ideální: modrá obloha a slabý vítr. Hned při startu je čekala horká chvilka. Kvůli nepozornosti Lindstrand zapomněl uvolnit dva 45 kilové pytle s pískem. Musel sešplhat ze své kabiny dolů a pytle odříznout pomocí švýcarského armádního nože. Balon nesoucí dva dobrodruhy poté vzlétl k novému světovému výškovému rekordu 11 mil (17,7 kilometru). Kapesní nůž Victorinox tak hrál důležitou roli v dosažení světového rekordu v létání a fyzické odolnosti.“

Porucha při výletě

Následující příběh z Britské Kolumbie v Kanadě dokladuje, jak cenným může být švýcarský armádní nůž při cyklistickém výletě.

Erich Hensch byl se čtyřmi přáteli na 30 kilometrů dlouhém výletu na horských kolech v kanadském lese. Po asi deseti kilometrech prasknul řetěz jednoho z kol. Jelikož s sebou neměli vhodné nářadí, oprava byla provedena pomocí švýcarského kapesního nože. Za použití velkého kusu žuly jako kladiva a šídla na noži udeřil opravář kola na nůž tak, že šídlo vyrazilo z řetězu vadnou spojku. Poté řetěz opět spojili.

Udivující skutečností nicméně zůstává, že podle dopisu napsaného Erichem Henschem do továrny na nože v Ibachu, kromě pár malých škrábanců zůstal kapesní nůž plně funkční, přestože utrpěl ránu velkým kusem kamene.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení