HANGER STEAK aneb Hovězí veverka

Jestli bychom mohli některý ze steaků označit jako královský, bude to Hanger steak, po česku hovězí veverka. Jestli existuje mezi steaky podpultové zboží, je to právě tento kus masa.

Jestli se vám někde podaří sehnat kus Hanger steaku, můžete být doslova vysmátí. A to nejen proto, že maso pochází ze svalu bránice. Ta se u hovězího nachází v kousek od jater – a právě proto má maso zvláštní kořeněnou a aromatickou chuť. I když od prvního pohledu nevypadá nějak libově a mnohé by odradil, věřte, že jen málo co lepšího můžete dostat na váš rozpálený gril, nebo pánev.

Jak připravit Hanger steak?

Nenechte se odradit silnější blánou uprostřed masa. Zbytečně ji neoddělujte. Drží maso skvěle pohromadě a bude se vám dobře grilovat. Malé upozornění – odborníci doporučují Hanger steak grilovat o něco déle, než ostatní steaky. Cca 7-8 minut z každé strany.

Máme pro vás jednoduchý postup a pár základních pravidel nejen pro Hanger steak. Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi). 8 minut po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 5 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.
  • Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní). Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.