FLANK STEAK - Dobrota z hovězího pupku

Flank Steak je opravdu lahůdka. Patří mezi nejčastější steaky, na které můžete narazit v tuzemských restauracích. Podobně jako u RIB EYE Steaku (a dalších) ale platí: pokud se chystáte udělat si Flank steak doma, dejte si velký pozor na výběr masa.

Flank steak je ze spodní části hovězího pupku. Obsahuje ale vyšší podíl vláken a je o něco tužší než někteří jeho kolegové. Je důležité, aby bylo maso vyzrálé několik týdnů, klidně i dva měsíce. 

Pro udělaný Flank steak je typické jeho krájení na plátky, kdy vidíte hezkou strukturu připraveného masa. Výška steaku pak cca 3 cm.

Jak připravit Flank steak?

Máme pro Vás jednoduchý postup a pár základních pravidel nejen pro tento steak (dají se uplatnit pro jakýkoliv druh). Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

#produkty#/kategorie/krajeni-steaku/

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi). 3 minuty po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 3 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.

Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní).  Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.