FLANK STEAK - Dobrota z hovězího pupku

Flank Steak je opravdu lahůdka. Patří mezi nejčastější steaky, na které můžete narazit v tuzemských restauracích. Podobně jako u RIB EYE Steaku (a dalších) ale platí: pokud se chystáte udělat si Flank steak doma, dejte si velký pozor na výběr masa.

Flank steak je ze spodní části hovězího pupku. Obsahuje ale vyšší podíl vláken a je o něco tužší než někteří jeho kolegové. Je důležité, aby bylo maso vyzrálé několik týdnů, klidně i dva měsíce. 

Pro udělaný Flank steak je typické jeho krájení na plátky, kdy vidíte hezkou strukturu připraveného masa. Výška steaku pak cca 3 cm.

Jak připravit Flank steak?

Máme pro Vás jednoduchý postup a pár základních pravidel nejen pro tento steak (dají se uplatnit pro jakýkoliv druh). Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi). 3 minuty po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 3 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.

Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní).  Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení