FILET MIGNON STEAK – Král jemných steaků

Pokud hledáte steak, který se vám rozplyne v ústech, je Filet Mignon steak tou správnou volbou. Nejde o žádného obra, přes kterého neuvidíte talíř. Právě naopak, jde o malý a zároveň vysoký steak top kvality. Pokud budou například pánové hledat vhodný steak pro své drahé polovičky, volba je jasná.

Mignon znamená ve francouzštině malý, filet zase označuje hovězí svíčkou. Ale opravdu tu nejkvalitnější, kterou lze získat. Svíčkovou najdete pod páteří a je tak prakticky nepoužívaným svalem. Maso je proto křehké, libové, neobsahuje skoro žádný tuk a svalová vlákna jsou jemná.

Jak připravit Filet Mignon steak?

S ideální váhou se budete pohybovat někde kolem 200g, podstatná je ale výška. Krájejte tedy někde mezi 5-6 cm. Určitě ne méně.

Máme pro vás jednoduchý postup a pár základních pravidel nejen pro tento steak (dají se uplatnit pro jakýkoliv druh). Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi). 3 minuty po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 3 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.
  • Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní). Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.