FILET MIGNON STEAK – Král jemných steaků

Pokud hledáte steak, který se vám rozplyne v ústech, je Filet Mignon steak tou správnou volbou. Nejde o žádného obra, přes kterého neuvidíte talíř. Právě naopak, jde o malý a zároveň vysoký steak top kvality. Pokud budou například pánové hledat vhodný steak pro své drahé polovičky, volba je jasná.

#produkty#/kategorie/krajeni-steaku/

Mignon znamená ve francouzštině malý, filet zase označuje hovězí svíčkou. Ale opravdu tu nejkvalitnější, kterou lze získat. Svíčkovou najdete pod páteří a je tak prakticky nepoužívaným svalem. Maso je proto křehké, libové, neobsahuje skoro žádný tuk a svalová vlákna jsou jemná.

Jak připravit Filet Mignon steak?

S ideální váhou se budete pohybovat někde kolem 200 g, podstatná je ale výška. Krájejte tedy někde mezi 5-6 cm. Určitě ne méně.

Máme pro vás jednoduchý postup a pár základních pravidel nejen pro tento steak (dají se uplatnit pro jakýkoliv druh). Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi). 3 minuty po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 3 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.
  • Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní). Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.