DOMÁCÍ BURGERY - Jak si namlít maso?

Dokonalé domácí burgery

 

Když se řekne grilování na zahradě, většinou se vám okamžitě vybaví velké šťavnaté hamburgery. Jistě, můžete si vzít balíček mražených burgerů, nebo být trochu náročnější a udělat si vlastní z mletého hovězího masa, které prostě hotové už koupíte v obchodě. Dokonalé domácí hamburgery však vzniknou namletím vlastního masa. K tomu potřebujete poměr 75 % masa a 25 % tuku. Pokud hamburgery připravujete více než středně propečené (což dnes mnozí dělají), možná je dobré zvážit vyšší poměr tuku. Roštěnec a svíčková jsou skvělou kombinací hovězího masa a spolu vytvoří ideální burger placičku. Ale teď přijde to skutečné tajemství. Při mletí vlastních hamburgerů je třeba pamatovat na to, že vše musí být v chladu. Potřebujete ledový mlýnek, mísu a hlavně maso.

#produkty#/kategorie/domaci-burgery/

INGREDIENCE
na samotné burgery

 • 1150 g hovězí roštěnec vykostěný
 • 340 g hovězí svíčková
 • sůl, pepř

INGREDIENCE
pro servírování

 • bulky nebo jiné pečivo dle chuti
 • máslo
 • salát
 • cibule, rajčata
 • plátky sýru
 • plátky smažené slaniny
 • koření dle chuti

POSTUP

 1. Večer před mletím vložte nástavec mlýnku se všemi komponenty, včetně misek, do mrazáku. Jedna z misek by se vám měla vejít do druhé.
 2. Těsně než začnete s přípravou burgerů, vyjměte maso z lednice a nakrájejte ho na kostky o velikosti asi 2 cm. Maso položte na plech v jedné vrstvě a náhodně promíchejte roštěnky a svíčkovou. Než začnete hovězí kostky mlít, nechte je asi půl hodiny zmrazit.
 3. Vyjměte misky z mrazáku. Do větší z obou misek dejte trochu ledu a vody. Nastavte mlýnek na větší hrubost mletí a dvojitou misku s ledem umístěte pod ni, aby se maso zachytilo.
 4. Maso jednou přejeďte přes mlýnek. Tato hrubost by měla být pro vaše hamburgery dostačující, pokud však dáváte přednost jemněji mletému masu, namelte maso ještě jednou na menší hrubost. Před samotným tvarováním placiček dejte maso na půl hodiny vychladit do lednice.
 5. Vytvořte placičky. Maso příliš nepropracovávejte a netlačte ho příliš k sobě - pokud používáte lis na hamburgery, buďte velmi jemní - tlačte maso k sobě, dokud nedrží tvar, ale ne více. Tyto burgery jsou trochu jiné než ty z mletého hovězího masa zakoupeného v obchodě. Každou placičku položte na list voskovaného papíru. Po vytvarování vtlačte palec do středu každé placičky. Placičky ještě jednou zchlaďte, zatímco se bude nahřívat gril.
 6. Předehřejte gril minimálně na 200 °C.
 7. Jakmile je gril zahřátý, osolte a opepřete první stranu hamburgerů podle chuti. Otočte a okořeňte i druhou stranu.
 8. Burgery opékejte 5 až 7 minut z každé strany, dokud nebudou propečené na vnitřní teplotu nejméně 63 °C (středně propečené) až 74 °C (dobře propečené). Když jsou hamburgery téměř hotové, potřete máslem plátky pečiva a opečte je z obou stran do křupava.
 9. Podávejte na grilovaných plátcích pečiva, posypané oblíbeným kořením a spolu s oblíbenými přílohami.