Jak na perfektní steak? 5 zásadních kroků

 

Jak připravit perfektní steak, vychutnat si opravdovou chuť a nelitovat vyhozených peněz za kvalitní maso? Kdy solit a jestli používat pokličku na gril? Víme, jak si připravit dobrý steak a rádi se podělíme o naše zkušenosti. Pokud se budete držet našich tipů, nebudete litovat.

1. Kvalitní maso

Rčení Za málo peněz, hodně muziky u steaků neplatí. Pokud chcete opravdu dobrý steak (například. Rump steak nebo Striploin steak), na výprodejové akce v supermarketech většinou zapomeňte. Dobré maso na steak musí být uleželé a u vybraných druhů steaků jde opravdu o prvotřídní část hovězího. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete ideální chuti, i když ho budete připravovat sebelépe. Možná ho ani neužvýkáte.

  • Tip: Na mase opravdu nešetřete. Kvalitní uleželé maso poznáte například i tak, že má podobnou haptickou paměť jako například pěnové matrace. Pokud do něj zatlačíte prstem a maso se hned vyrovná do své původní podoby, dobře uležené nejspíš nebude – svalová vlákna jsou pořád pružná = kousat budete ještě druhý den.

 

2. Pokojová teplota

Neustále omílané, ale důležité. Než hodíte maso na gril a připravíte si lahodný Flank steak, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak maso projde velkým teplotním šokem, zničíte jeho chuť i živiny. Zbytečně se tak připravíte o steakovou delikatesu, peněženku zase o pár stovek.

3. Sůl, pepř a stačí

Pokud máte uleželé maso připravené v pokojové teplotě, můžete s ním na gril. Doporučujeme však zapomenout na nejrůznější marinády a jiné čalamády, kterými byste maso potírali, nebo jej (nedej bože) do něčeho nakládali. Představte si, že si koupíte nádherný kousek podpultového hovězího na Hanger steak a pak ho přes noc naložíte do podomácku vyrobené marinády. Na to si opravdu kupte kousek kuřecího nebo krkovičku. Dobré maso na steak si kupujete právě pro jeho chuť, nekažte si ji ničím ostatním. Bohatě stačí sůl, pepř a olivový olej.

  • Tip: Steak lehce potřete olejem, vmasírujte sůl a pepř. Solit a pepřit můžete jak před grilováním, tak po něm – těsně před tím, než dáte maso odpočinout.

4. Grilujte rychle, vidličku zahoďte

Grilujte na maximálně rozpáleném grilu, nebo pánvi. Klasické steaky cca 3 minuty po obou stranách (pro běžné propečení). Některé druhy steaků se grilují o něco déle.  Nikdy nepíchejte při otáčení do steaku vidličkou – vyteče to nejdůležitější – šťáva, která dělá steak steakem. Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Nekoukejte se, jak se mu během doby grilovaní daří. Kryt na gril zvedněte pouze při otáčení steaku.

  • Tip: Pokud máte dobře rozpálený gril nebo pánev, nemusíte se bát připálení. Steak po chvíli sám „odskočí“ od rozpáleného povrchu. Pokud se přiškvaří k pánvi, je něco špatně.

 

5. Důležitý odpočinek

Zásadní věc pro chuť steaku je cca desetiminutový odpočinek, během kterého se rozlinou chutě a šťáva prosákne celým kusem masa. Steak by měl však odpočívat v teple. Zde se nabízí tři možnosti.

a) Pokud děláte steak doma, můžete si rozehřát troubu na cca 100° a po grilování na pánvi nechat steak odpočinout právě tam.

b) Nejjednodušší – vezměte kus alobalu a steak do něj na 10 minut zabalte. Alobal udrží teplo (stejně jako byste ho měli v troubě) a steak si tam dokonale odpočine.

c) Pokud grilujete venku a máte gril, na kterém si můžete nastavit více teplotních zón, připravte si jednu právě pro odpočinek – opět opět kolem 100°

  • Tip: Než dáte steak odpočinout, naskýtá se druhá možnost jej nasolit a opepřit. Během odpočinku se sůl i pepř hezky vtáhnou do steaku. 

    Přejeme dobrou chuť :)

 

Jaký druh steaku vybrat, jak se liší jejich příprava a na co si dát pozor? Více informací naleznete zde.  

 

Tipy pro perfektní grilovačku