STRIPLOIN STEAK - Prorostlá dokonalost

 

Striploin steak patří mezi oblíbené steaky díky své prorostlosti. Navíc pochází z nízkého roštěnce, svalu, který není moc aktivní. Steak je tak libový a má výraznou chuť. I pro laika je navíc jednoduše rozeznatelný - typická je pro něj tuková vrstva na jedné straně steaku.

Obsahem tuku se pohybuje na podobné hranici jako RIB EYE steak. V restauraci můžete tento steak najít pod názvy New York Strip Steak, Shell Steak nebo Club Steak. V Americe patří mezi ty nejoblíbenější kousky masa. Existuje varianta s kostí i bez.

Jak připravit Striploin steak?

Doba grilování steaku je klasická kolem 3 minut z každé strany. Plátků se klidně nebojte tlustších kolem 3-4 cm, tukovou vrstvu neodstraňujte – i když zůstane na talíři, během grilování dopomůže ke skvělé chuti.

Máme pro vás jednoduchý postup a pár základních pravidel. Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi). 8 minut po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 5 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.
  • Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní). Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.