Halloween: Jak a čím na dýni? A co z ní uvařit?

V neděli, poslední říjnový den, nás opět čeká Halloween. Původní keltský svátek, který označuje hranici mezi létem a zimou a podle pověr se prý během dne stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Co je však jisté, že nás opět čeká dlabání dýní a především hromady zbytků, které však nemusí skončit v koši. Rádi vám poradíme, čím nejlépe dýně vyřezat a dáme tipy na dva perfektní recepty, které musíte vyzkoušet.

Kde vůbec vznikl Halloween?

Mnoho lidí Halloween odsuzuje z důvodů, že vznikl někde za velkou louží, je pouze komerčním svátkem a nemá s námi nic společného. Paradoxně je nám však blíž, než si myslíte. Jde o keltský lidový svátek a Keltové jsou prvním nejstarším historicky doloženým národem na českém území. Jen ho u nás v křesťanské Evropě vytlačil svátek Všech svatých, který najdete v kalendáři o den později. Halloween se proto zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Halloween sahá až do doby před naším letopočtem. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera i zvířecí lebky. Svátek se v keltštině nazýval Samhain. Mnohé z původního Halloweenu se dochovalo do dnes. Lidé před svými domy staví malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky.

Kdo nedlabe, dlabe proti nám

Dnes je Halloween spojován zejména s dýněmi. Čím ale vyřezat tu nejstrašidelnější dýni a jak na to? Máme pro vás několik tipů. Určitě je potřeba perfektně ostrý nůž. Dýně nepatří mezi nejměkčí zeleninu. Proto doporučujeme dva typy nožů. Tím prvním je kuchařský nůž s 16 - 20 cm dlouhou čepelí. Určitě doporučujeme kovaný nůž (například značky Victorinox či Wüsthof). Je perfektně vyvážený a kování chrání prsty před pořezáním.

Dalším šikovným nožem, především pro jemné detaily, je jakýkoliv malý nůž s vroubkovaným ostřím. Doma ho využíváte například při krájení zeleniny, sýrů či tvrdých salámů. Nůž je vlastně takovou pilkou a perfektně s tím vytvoříte v dýni strašidelné zuby či oči. 

Jak na dlabání? Dýni lze vydlabat dvěma hlavními způsoby. Při prvním jednoduše odříznete vršek. Pozor, ale nevyhazovat - později poslouží jako poklop. Dýni tedy vydlabete shora. Druhý způsob je vyříznutí otvoru naspodu dýně a vydlabat ji touto stranou. Vznikne tím ideální místo pro svíčku, na kterou dýni postavíte. A čím konkrétně dýni vydlabat? Tady moc extra rad nenajdete. Je potřeba jen nachystat svaly a mít pořádnou lžíci. :)

Co s dýní po Halloweenu?

Co však s dýněmi po Halloweenu? Pokud nechcete podpořit váš kompost a plánujete, že vám strašidelný výraz skončí na talíři, vyzkoušeli jsme pro vás dva netradiční tipy na skvělé dýňové jídlo. Zapomeňte na klasickou dýňovou polévku, ale dejte si dýňové karbanátky nebo pečené dýňové brambůrky/chipsy.

Dýňové karbanátky

Dýni oloupeme a nastrouháme nadrobno (jako bychom připravovali bramborák). Nastrouhanou dýni osolíme a necháme odležet. Vymačkáme přebytečnou vodu. Přidáme nastrouhanou mrkev (měla by jí být asi polovina co dýně), nadrobno nastrouhanou cibuli, vejce, prolisovaný česnek, sůl, pepř a majoránku. Zahustíme strouhankou. Hmotu pořádně promícháme do takového stavu, abychom vytvořili v ruce nerozpadající se karbanátek (můžeme postupně přidávat strouhanku, klidně i vejce pro scelení). Smažíme klasicky na rýžovém či řepkovém oleji dozlatova. (pokud jsme milovníci masa, stačí vyměnit mrkev za hovězí maso).

 

  

Pečené dýňové brambůrky/chipsy

Jestli existuje z dýně extra jednoduchý a zároveň pekelně oblíbený recept, jsou to dýňové chipsy. Jediné, co k tomu potřebujete, je pořádně ostrý nůž a rozpálená trouba (nejlépe horkovzdušná). Dýni dle potřeby oloupete a pak jednoduše nakrájíte na jemné plátky (půlměsíce). Pamatujte, že čím užší plátek, tím rychleji se vypeče a bude víc křupat. Zároveň je důležité mít plátky stejně „široké“. Jinak se vám v troubě ty užší rychle spálí.

Jakmile máme dýni nakrájenou, rozložíme na plech a dáme ji do rozpálené trouby (180°). Dýně obsahuje obecně velké množství vody - je proto důležité, aby byla trouba rozpálená a nejlépe puštěný horkovzdušný režim, aby se z plátků dýně staly opravdové chipsy. Jakmile budou hotové (poznáte dle opečené kůrky), přendáte do misky, přidáte sůl, pepř, olivový olej, klidně trochu vámi oblíbeného koření, chilli a promícháte. Pak už stačí jen jednoduchý česnekový dip z bílého jogurtu. Je samozřejmě skvělé i jako příloha.

Tak co, není najednou Halloween zábavnější, když si pod ním představíte skvělé dobroty?