S kapesním nožem na severní pól i mezi diplomaty

Ořezávání ledu a zmrzlých šatů z polárníků na severním pólu až po výměnu zástrček v hotelech pro diplomaty. Přinášíme další zajímavosti ze života nožů Victorinox.

aurora-borealis-1181004_640

Zavazadlo diplomatů

Malý červený nůž ze Švýcarska není jen standardním vybavením kosmonautů, dobrodruhů a řemeslníků, získal také diplomatický statut. Australský konzul v Dublinu B. C. Hill napsal do společnosti Victorinox:

„K dopisu přikládám další objednávku na jedenáct kapesních nožů. Doufám, že si o mně nemyslíte, že jsem nenasytný posedlý sběratel. Monu Vás ale ujistit, že tyto nože jsou pro mě a  mé blízké příbuzné - asi bych měl dodat, že mám velkou rodinu. Dále přikládám svůj šek. Byl bych vděčný, kdybyste poslali nože co nejdříve. Možná byste rádi věděli, proč se tak zajímám o Vaše nože. Poprvé jsem na nože Victorinox narazil ve Švýcarsku, když jsem byl generálním konzulem v Ženevě a od roku 1964 do 1969 jako trvalý zástupce Evropské úřadovny OSN. Od té doby je můj osobní nůž typu Traveler (který teď nahrazuji novým) mým stálým společníkem. Považuji tento kapesní nůž za nesmírně praktický, neboť má práce často vyžaduje, abych letěl z jednoho konce světa na druhý. Když dorazím, musím často měnit zástrčky na svých osobních elektrických přístrojích, upevnit věšák na kravaty apod. Můj kapesní nůž mi v tomto odvádí výbornou službu a je součástí diplomatických cest. Děkuji vám." 

Cesta na severní pól

Kromě odvážných výprav do vysoko položených míst, skalnatých hor a neznámé divočiny patří mezi největší výkony člověka zcela jistě i expedice do mrazivých polárních pouští – a jak jinak než s kapesním nožem. Nejinak tomu bylo i při obtížné výpravě na Severní pól na přelomu let 1976/77.

Jedné temné polární noci se tým Charlese Burtona pomalu blížil k nejsevernějšímu bodu na zeměkouli. Výprava sice musela postup ukončit kvůli nepříznivému počasí těsně před cílem, ale příběh je dost dlouhý na to, aby nám ukázal několik hrdinských příhod, ve kterých hrál „švýcarský důstojnický nůž“ významnou roli. „Švýcarské důstojnické nože, které jsme měli, se ukázaly jako neocenitelné pro tým jako celek i pro naši základnu. Mimo jiné jsme je používali k odmrazování sanic a otvírání konzerv. Jednou se pod naším kolegou probořil led a my jsme mu mohli nožem odřezat oblečení a zbavit ho tak mokrých svršků, které okamžitě začaly tuhnout mrazem. Když se mu to stalo, bylo míň než 37 stupňů pod nulou, takže jsme ho museli co nejrychleji dostat do stanu a vysušit.“

Zažili jste i Vy nějaké dobrodružství s nožem Victorinox na cestách? Klidně nám vaši příhodu napište na info@rosler.cz, rádi ji zveřejníme.