T-BONE STEAK – Dva v jednom

Ve tvaru písmene T

Jste-li milovník steaků, T-bone si nenechte ujít. V jednom steaku totiž dostanete dva druhy masa. Název steaku vznikl díky hřbetní kosti, která připomíná písmeno T. Ta odděluje dva druhy top steakového masa – a to nízký roštěnec a pravou svíčkovou.

Co se týče gramáže, patří T-bone steak mezi těžké kalibry. A to i díky kosti. Tloušťka klasicky na dva mužské prsty (drobnější ženy při mohou klidně odměřit tři), váhou se pak určitě pohybujte nad 400 gramů.
Určitou podkategorií T-bone steaku je Porterhouse. Ten má stejný tvar (je odkrojen ze stejného místa), jen větší část po straně kosti je ze svíčkové.

Jak připravit dobrý T-bone steak?

Máme pro vás jednoduchý postup a pár základních pravidel nejen pro tento steak (dají se uplatnit pro jakýkoliv druh). Pokud je budete dodržovat, věřte, že si pochutnáte a hlavně oceníte kvalitu masa.

  • Kupujte jen opravdu kvalitní uleželé maso. I když je dražší, určitě se vyplatí. U levnějšího neuzrálého masa nikdy nedosáhnete dobré chuti steaku.
  • Než hodíte maso na gril, dopřejte mu pokojovou teplotu. Jinak projde maso velkým teplotním šokem a zničíte tak nejen jeho chuť, ale i živiny.
  • Zapomeňte na marinády a jiná ochucovadla, steak do ničeho přes noc nenakládejte. Stačí steak před grilováním (nebo těsně po něm) osolit, opepřit, přidat olivový olej.
  • Grilujte vždy jen na maximálně rozpáleném grilu (nebo pánvi) 3 minuty po obou stranách (pro běžnou úpravu steaku). Gril přikryjte pokličkou a mějte trpělivost. Ty tři minuty ho tam nechte svému osudu, pak obraťte.
  • Při otáčení nikdy nepíchejte do steaků vidličkou – jinak z něj vyteče šťáva. Obracejte například kleštěmi.
  • Pokud máte dobře rozpálený gril i pánev, nemusíte se bát, že by se steak připálil. Pokud děláte vše správně, měl by vám sám po těch cca 3 minutách od roštu (pánve) tzv. odskočit – odlepit se.
  • Steak po grilování zabalte do alobalu (pokud jste nesolili a nepepřili na začátku, může nyní). Je opravdu důležité nechat steak odpočinout cca 5 – 10 minut. Rozloží se chutě, jemnost masa více vyzní.