Základní druhy kávy aneb Picollo vyžeňte z hlavy

Usadit se do kavárny, objednat si Picollo a následně si vyměňovat s číšníkem zmatené pohledy, o čem je vlastně řeč. Nebo si poručit „preso“ a pak se drbat na hlavě, co v tom šálku dělá voda navíc. Pojďme si společně osvěžit základní druhy kafe, ať víme, co máme vlastně rádi :).

Káva by měla být černá jako peklo, silná jako smrt a sladká jako láska. Alespoň to tvrdí jedno z lidových arabských rčení. Občas se nám však do kávy přimotá mléko nebo voda a objednávané kafe tak dostane úplně jinou barvyu a název. A že se lidem občas názvy pletou a plést budou, o tom se nemusí dlouho diskutovat. Tak pojďme na to.

 

Espresso - základní stavební kámen

 

Espresso je základ pro většinu dalších druhů kafe. Samozřejmě je velice oblíbené i ve své čisté podobě. Jde o cca 30 ml silného mrňouse. Čerstvě namletá káva intenzivní chuti je samozřejmě nutností.

 

Doppio - dvojitý „panák“

Pokud cítíte velkou únavu a potřebujete opravdu nakopnout, sáhněte po Doppiu. Jde o klasické dvojité Espresso. Výrazná chuť, síla a energie v dvojité dávce, ze které se vám může zatočit hlava. Výhodou je, že i poté můžete za volant.

 

Ristretto - nejmenší prcek

Ještě než se vrhneme na větší objemy, nesmíme zapomenout na super prcka ve světě kávy. Je ještě menší než klasické Espresso, cca 20 ml. Řeč je o Ristrettu. Chytří jazykové tvrdí, že vzniklo v místech, kde se vyskytují extra vysoké teploty a bylo potřeba pít co nejmenší množství horké kávy.

 

Lungo - český zmatek

Espresso Lungo je pro některé kavárny překvapivě oříškem a s překvapenými hosty nad ním vzniká nespočet debat. Kolik do Lunga vlastně patří vody? Příprava je jednoduchá. Vezmete klasické Espresso a v poměru 1:1 ho dolijete horkou vodou. Zmatek kvůli Lungu však vzniká kvůli chybnému pojmenování mezi lidmi. Ti ho totiž v naší lidové kotlině nazývají „presso“ a často si ho pletou se základním Espressem. Pamatujte tedy, že pokud si u nás dáte „presso“, dostanete Lungo.

 

Americano - vojenská síla

Americano tvoří klasické Espresso a je dolito větším množstvím vody. Správně by vám měli po objednání v restauraci donést velký hrnek a horkou vodu bokem, abyste si Americano vytunili podle svého. Ideální poměr vody by však měl být 5:1. Americano vzniklo během druhé světové války, kdy se vojáci potřebovali zahřát a nějaké Lungo bylo jednoduše málo. A tak si plechové hrnky plnili horkou vodou až po okraj a Americano bylo na světě.

 

Macchiato - nejen pivo má pěnu

A jdeme kouzlit. Budiž pěna. Macchiato si lidé často pletou s tříbarevným Latte Macchiatem. Ale omyl a pozor při objednávce. Macchiato je obyčejné Expresso, jen má vyšlehanou kávovou pěnu, do které se přidává (může i nemusí) lžička mléčné pěny. Ovšem mléčná pěna se šlehá bokem a přidává se až na konec.

 

Latte Macchiato - tříbarevná dobrota

Kafíčko oblíbené především ženskou populací. Vysoká průhledná sklenice, ve které dámy ocení elegantní tříbarevnou kombinaci (chlapům je to většinou úplně jedno, ti potřebují hlavně silné kafe :) ). Latte Macchiato se skládá z mléka, Espressa a vyšlehané pěny. Při přípravě se začíná právě teplým mlékem, chvíli šlehat a až pak nalít Espresso. Přesně tento postup vytvoří tři barevné pruhy.

 

Cafe Latte - oblíbené „latéčko“

Rozdíl mezi Latte Macchiato a Cafe Latte je pouze v přípravě a množstvím mléka. Cafe Latte se připravuje naopak než Macchiato. Nejprve se do hrnku nalije Espresso a až do něj se přidá mléko, které se následně vyšlehá. Správné „latéčko“ by mělo být v hrnku s objemem 250 ml. I tady panuje při objednávkách v kavárnách časté zmatení všech zúčastněných. Když si poručíte „latéčko“, nečekejte tříbarevné Latte Macchiato. S nadhledem se dá říct, že Cafe Latte je velké Cappuccino.

 

Capuccino

A právě Cappuccino je naším posledním základním typem kafe. Především v Čechách patří mezi nejoblíbenější. Jde o Espresso dolité teplým mlékem a z části vyšleháno do pěny. Objemově někde kolem 160 ml. Občas se v Cappuccinu můžete setkat i s čokoládou nebo skořicí.

 

 

 

Samozřejmě, že existují ještě další druhy, jako Flat White, Frappe, Capuccino Fredo, Mead Raf a další tolik neznámé dobroty. Za nás je ale 9 základních zmíněných druhů kafe do startu ideální. Udělat si pořádek v objednání pressa, latéčka a dalších není na škodu. A co vy, jaké je vaše nejoblíbenější kafe?