Jak vybrat správný plynový gril?

Rozhodli jste se udělat si radost a koupit si nový plynový gril? Nebo ten starý už dosloužil? Přecházíte z grilu na dřevěné uhlí a nejste si jisti, jestli si pořídit gril na plyn? Máme pro vás pár rad a informací na začátek.

Dvě základní otázky na začátek

  • Kde budu grilovat a pro koho?
  • Kolik peněz můžu do grilu investovat a co nejčastěji grilujeme?

Jak často budete grilovat, řešit nemusíte. Dobrý gril vám poslouží dvakrát i dvacetkrát za sezonu úplně stejně, a pokud se o něj budete dobře starat, zůstane v kondici. Mnohem důležitější je odpověď na otázku – Kde budete grilovat a pro kolik hostů. Podstatné jsou tedy především rozměry. Budete mít gril na úzkém balkonu, nebo na terase, volně na zahradě, budete ho muset často přenášet? Větší plynové grily jsou pohodlné, ale na výlet s nimi nevyrazíte, menší cestovní grily jsou pro přepravu komfortnější, ale při větším počtu jídla strávíte u grilu delší čas.

Poslední, ale nakonec zřejmě nejdůležitější (jak to bohužel bývá) je otázka peněz. Určete si přesně částku, kterou chcete do grilu investovat a zamyslete se nad tím, co na grilu připravujete. Pokud jste milovníci hermelínů v alobalu a grilujete pětkrát do roka, gril za sto tisíc si úplně neužijete. :) Ceny se liší dle počtu hořáků, grilovacích ploch, velikosti grilu, odkládacích prostor a použitých materiálů. V nabídce máme kvalitní světové značky Cadac a Napoleon

Plynový gril – pro a proti

  • Rychlé, pohodlné, čisté: Pokud se večer unavení po práci rozhodnete grilovat, do 10 minut máte maso na grilu. Jednoduše vytáhnete gril, otočíte vypínačem a grilujete. Nemusíte rozdělávat oheň, žhavit uhlíky a neustále kontrolovat jejich připravenost.
  • Stejná teplota, více tepelných zón: Ideální například pro přípravu steaků. Plynový gril si od grilu na dřevěné uhlí neustále udržuje stejnou teplotu. Navíc si můžete vybrat gril s několika tepelnými zónami. Na rozpálené ploše grilujete, vedle na mírnější teplotě necháváte maso odpočívat.
  • Levnější provoz: I když je počáteční investice do plynového grilu vyšší, jeho provoz je mnohem levnější. Během grilovací sezony utratíte mnohem méně za plynovou bombu než brikety/dřevěné uhlí.
  • Použití grilovacích desek či kamenů: Plynový gril - díky pravidelnému rozložení tepla - je ideální při používání pizza kamenů i grilovacích desek.
  • Vyšší cena: pohodlí, rychlosti a komfortu samozřejmě odpovídá vyšší cena plynových grilů.
  • Náročnější údržba: nejde o nic šíleného, ale o plynový gril se musíte více starat. Před sezonou zkontrolovat plynové uzávěry, těsnění a další příslušenství. Po každém grilování byste měli gril vyčistit a schovat pod speciální obal na gril. Nebudou se tak něm zachytávat nečistoty.

    

Plynové domácí grily se nejvíce hodí do pergol, na zahrady a na velké terasy. Přeci jen jsou větší a zaberou více místa. I přes kolečka s brzdou jsou horší na častou manipulaci, než plynové grily přenosné.

  • Náš tip: šikovnou vychytávkou u vybraných plynových grilů je boční hořák, na kterém si můžete připravit polévku, omáčku nebo guláš. Zároveň může často sloužit jako odkládací místo během grilování.

Přenosné plynové grily

Velké oblibě se těší menší přenosné plynové grily. Ať už máte menší balkon, nebo jezdíte rádi na výlety. Vyrazit na piknik do parku nebo na chatu, vzít si s sebou elegantní gril a připravit si s přáteli či rodinou oblíbené pochoutky. Přenosné plynové i elektrické grily a vařiče vás budou bavit svoji jednoduchostí a praktičností.

Je grilování na plynu zdravější?

Mnoho lidí si myslí, že že grilování na plynu je zdravější než na uhlí. To však není pravda. Dobře rozpálené brikety nebo dřevěné uhlí „nekouří“ a jsou podobným zdrojem tepla, jako plynový hořák. To, co vyvolává kouř při grilování je odkapávající tuk na cokoliv rozžhaveného. Rozdíl mezi plynovým grilem a grilem na dřevěné uhlí tak z tohoto pohledu není žádný. Chcete-li opravdu grilovat zdravě, používejte grilovací desky či kameny, čímž zamezíte odkapávání tuku do rozpáleného prostoru.

 

Fotografie použité v článku jsou ilustrační.